Jak wybrać wzorzystą koszulę i na jakie okazje się ona nadaje?

Sztywna biała koszula, czarny garnitur i ciemny krawat, to strój bardzo formalny, ale nie pasuje na każdą okoliczność. Tak naprawdę, we współczesnym świecie męskiej elegancji czarne garnitury zajmują dalekie miejsce, a projektanci wyznaczają w tej dziedzinie nowe kanony. Również w kwestii koszul, ich kolorów oraz wzorów ewolucja trendów mody trwa.

Wzorzyste koszule służą do tego, by urozmaicić garderobę biznesową lub okazjonalną. Zapewniają elegancki wygląd, jeśli są dobrze dopasowane do reszty stroju, a także do okazji, na jaką się wybieramy. Warto więc wiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach taka koszula się sprawdzi.

Skala formalności, czyli jak dobrać wzorzystą koszulę do okazji?

Chociaż nie jest to twarda zasada, to w przypadku koszuli męskiej we wzory obowiązuje swego rodzaju gradacja w kwestii formalności. Im odważniejszy wzór i bardziej wyrazisty, tym mniej formalna jest koszula. Dla większości mężczyzn ubierających się swobodnie lub w stylu business casual większość wzorów będzie odpowiednia. Jednakże dla tych, którzy pracują w bardziej formalnych środowiskach biurowych lub szykują się na wyjątkowo formalną imprezę wieczorem przeznaczone są subtelne wzory lub gładkie koszule.

Wzorów na koszule jest naprawdę wiele. Najpopularniejsze są paski, kratka i kropki, ale męska koszula w romby, grochy czy też inne kształty to wcale nie jest rzadkie zjawisko. W dzisiejszym modowym świecie projektanci stawiają na różnorodność, otwartość i indywidualność, a wybór wzoru jest doskonałym pretekstem, by pokazać swój charakter i osobowość.

Koszula we wzorek – z czym się to nie gryzie?

Kiedy podejmujemy decyzję o wyborze odważniejszego koloru lub wzoru na koszuli, musimy zadać sobie pytanie, z czym to będzie dobrze się prezentować? Koszula męska we wzory nie będzie dobrze wyglądała przy marynarce w kratkę, a ta, która ma bardzo odważny kolor lepiej się zaprezentuje w towarzystwie szarej, granatowej lub czarnej marynarki.

Tu warto wspomnieć, że nawet przy bardzo formalnej okazji gładki garnitur aż prosi się o połączenie z koszulą w delikatny wzór. Cała kompozycja będzie wyglądać idealnie, pod warunkiem że równie perfekcyjnie dobierzemy zarówno kolorystykę, jak i wzorzystość.

Koszula w paski – idealny wybór, tylko jak wybrać szerokość pasków?

Od szerokich (czasami znanych jako paski bengalskie), poprzez średnie, aż do cienkich (prążki), paski są różne i wybór odpowiednich na koszuli zależy od tego, co do niej chcemy dokomponować. Ważny jest tu wybór kroju spodni i marynarki, jak też dopasowanie kolorystyczne. W przypadku casualowych i biznesowych stylizacji proste prążki lub średnie paski są dobrą opcją.

Natomiast wyjście na towarzyską imprezę nie jest zbyt formalną okazją i szerokie paski na koszuli to wyraźna wskazówka, że lubimy nieco ekstrawagancji w życiu. Koszula z tego typu wzorem świetnie się również prezentuje w towarzystwie swetra z dekoltem w serek, dżinsami lub pod casualową marynarką.

Wzory geometryczne – koszula modna i wyjątkowo odważna

Teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek są koszule z nadrukiem w różne wzory geometryczne oraz kwiatowe. Jest to świetny sposób na dodanie fajnego, nowoczesnego charakteru do codziennego wyglądu, a nawet do formalnego garnituru. Geometryczne nadruki na małą skalę to świetny sposób na zachowanie subtelności przy bardziej formalnej okazji, a jednocześnie pokazanie dobrego gustu i kreatywności.

Zdecydowanie polecić też można każdemu panu wypróbowanie odważniejszego kwiatowego nadruku. Jest to łatwy i przyjemny sposób na dodanie odrobiny stylowej osobowości do swojego wyglądu. Tego typu wzór doskonale sprawdzi się zarówno na weselu w lekkim, wiejskim stylu, jak też na romantycznej pierwszej randce.

W każdym przypadku koszula we wzory lub odważne kolory to dobry sposób ma podkreślenie swojej indywidualności i oryginalności. W świecie, gdzie każdy chce być przede wszystkim sobą, umiejętne dopasowanie ubioru do swojej osobowości jest ważne. Należy przy tym pamiętać o przemyślanym łączeniu takich ubrań, by zarówno wzór, jak też kolor nie były zbyt dominujące, a jedynie podkreślające charakter mężczyzny.